Wspomnień Czar-nków
W piątek, 28.06. 2024 r. w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej odbyło się otwarcie wystawy „WSPOMNIEŃ CZAR- nków”. Starsi uczestnicy wernisażu mieli okazję odbyć sentymentalną podróż w czasy dzieciństwa, młodsi dowiedzieć się o co chodzi z tymi „starymi, dobrymi czasami”.
PRL jaki był, taki był. Wielu jeszcze go dobrze pamięta. Bywało biednie, szaro, siermiężnie- czasem nawet groźnie. Czasem jednak bywało też całkiem znośnie, ba, nawet fajnie. W końcu dla tych, co pamiętają, był to czas młodości. Czas dobranocek, zabaw z rówieśnikami do późna przy trzepaku, czas pierwszych imprez… i miłości. Pierwsza praca, pierwszy samochód, pierwsze dziecko…
O tym obliczu PRL mówi wystawa „WSPOMNIEŃ CZAR-nków” w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Próżno na niej szukać „Solidarności” i ZOMO, martyrologii i planów sześcioletnich. Są zwykłe czarnkowskie sprawy: kawiarnia „Elka”, pralka „Światowid”, Meblomor i mnóstwo dobrej energii.
Wystawa składa się z dwóch części. Na pierwszej sali odwiedzający przenosi się w czasie do mieszkania rodem z PRL. Przedstawione obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Czarnkowskiej oraz od mieszkańców Czarnkowa i okolic. Wśród nich dostrzec można meble z 1958 roku, popularne fotele typu „Lisek”, a także telewizor z 1963 roku, gramofon „Bambino”, diaskop „Ania” czy nylonowe rajstopy z lat 70-tych XX wieku.
Druga część wystawy prezentuje nie pokazywane wcześniej zdjęcia dokumentujące różne momenty z życia peerelowskiego Czarnkowa. Oprócz widoków miasta nie brak tu zwyczajnych scenek z życia. Są zatem oficjele na trybunie z okazji pierwszego maja. Zdjęcia z koncertów w czarnkowskim amfiteatrze. Kultowa kawiarnia „Elka”, a nawet przerażająca czarna wołga sfotografowana gdzieś na ulicach Czarnkowa!
Charakter wystawy, zrealizowanej z lekkim przymrużeniem oka znalazł również swoje odbicie w wernisażu. Pracownicy muzeum, którzy już na etapie zbierania obiektów spotkali się z żywą i entuzjastyczną reakcją zaproponowali nową formę otwarcia. W materiałach promocyjnych znalazło się zaproszenie do wspólnej zabawy i przebrania się w stroje w klimacie rodem z epoki. Nie zabrakło odważnych, którzy odkurzyli schowane jeszcze gdzieś kreacje lub popuścili wodze fantazji stylizując współczesne ubrania. Oczywiście, poczęstunek również musiał być odpowiedni- kawa i herbata serwowane w szklankach w koszyczkach, oranżada, koreczki serowe z ogórkiem i kiełbasą, chlebek ze smalczykiem oraz paluszki i krakersy. Wszystko, by wczuć się w klimat.
Pomimo chaotycznej pogody tego dnia frekwencja dopisała. Nie zabrakło dzieci, które przyszły z rodzicami lub dziadkami i z cierpliwością znosiły wykłady jak działała pralka „Światowid”. Szczególną atrakcją była możliwość przejażdżki zabytkowym Fiatem 125p, którą zapewnił właściciel pojazdu Michał Bartkowiak. Przybyli także członkowie stowarzyszenia PCT Fiat 126p i klasyki PRL oczywiście na niezapomnianych maluchach.
Wystawa „WSPOMNIEŃ CZAR- nków” nie mogłaby dojść do skutku gdyby nie pomoc wielu przyjaciół Muzeum, którzy podzielili się swoimi pamiątkami. Szczególne podziękowania należą się Piotrowi Szlandze, Alinie i Jarosławowi Idasiom, Wiesławie Karlińskiej oraz Annie Szafran. Dziękujemy także wielu innym, którzy pomogli stworzyć „WSPOMNIEŃ CZAR-nków”.
Wystawę można zobaczyć w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej do 31 lipca 2024 r., od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00 oraz w soboty między 11.00 a 16.00. Zapraszamy!
Fotorelacja na https://www.facebook.com/share/p/4SaZZBGhWEnkvavA/
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!